BLAST.tv Paris Major – Challengers Stage: Joukkueet ja ohjelma

CS2 Major BLAST Premier Fall Groups RMR cs elisa masters espoo rion major espoossa Champions blast Paris major challengers stage valve

BLAST.tv Paris Major käynnistyy Challengers Stage -otteluilla, joissa 16 joukkuetta taistelevat kahdeksasta Legends Stagen paikasta.

Majoreiden Challengers Stage käynnistyy 8. toukokuuta. Tästä alkaa neljän päivän rutistus, jonka aikana selvitetään kahdeksan parasta joukkuetta Legends Stagelle. Siellä odottaa jo karsinnoissa parhaiten suorittaneet kahdeksan joukkuetta, joten Challengers Stagelta jatkoon selvinneet varmistavat vasta paikkansa 16 parhaan joukkoon.

Challengers Stage pelataan läpi Swiss-systeemillä, joten kolmella voitolla etenee jatkoon, kun taas kolme tappiota tuo lähdön turnauksesta. Ensimmäiset matsit pelataan BO1-formaatilla, mutta kaikki katkopelit ovat normaaliin tapaan BO3.

Luvassa on äärimmäisen kova taistelu jatkopaikoista, sillä tästäkin vaiheesta löytyy peräti kymmenen TOP20-joukkuetta. Suomalaisittain suurin mielenkiinto kohdistuu tietysti ENCEn ja Aleksib:n johtaman NiPin otteisiin. Molemmille heti ensimmäinen ottelukierros tulee olemaan iso haaste, sillä ENCE kohtaa OG:n ja NiP MOUZ:n.

Challengers Stage – joukkueet:

G2 Esports (#4 ranking)

  • Nemanja “huNter-“ Kovač
  • Ilya “m0NESY” Osipov
  • Nikola “NiKo” Kovač
  • Justin “jks” Savage
  • Rasmus “HooXi” Nielsen

FaZe Clan (#5 ranking)

  • Robin “ropz” Kool
  • Håvard “rain” Nygaard
  • Finn “karrigan” Andersen
  • Helvijs “broky” Saukants
  • Russel “Twistzz” Van Dulken

Liquid (#7 ranking)

  • Mareks “YEKINDAR” Gaļinskis
  • Jonathan “EliGE” Jablonowski
  • Nick “nitr0” Cannella
  • Keith “NAF” Markovic
  • Josh “oSee” Ohm

ENCE (#9 ranking)

  • Alvaro “SunPayus” Garcia
  • Guy “NertZ” Iluz
  • Paweł “dycha” Dycha
  • Pavle “Maden” Bošković
  • Marco “Snappi” Pfeiffer

MOUZ (#11 ranking)

  • David “frozen” Čerňanský
  • Ádám “torzsi” Torzsás
  • Dorian “xertioN” Berman
  • Jon “JDC” de Castro
  • Christopher “dexter” Nong

OG (#12 ranking)

  • Abdul “degster” Gasanov
  • Nikolaj “niko” Kristensen
  • Shahar “flameZ” Shushan
  • Adam “NEOFRAG” Zouhar
  • Maciej “F1KU” Miklas

Ninjas in Pyjamas (#14 ranking)

  • Kristian “k0nfig” Wienecke
  • Daniil “headtr1ck” Valitov
  • Aleksi “Aleksib” Virolainen
  • Fredrik “REZ” Sterner
  • Ludvig “Brollan” Brolin

FORZE (#16 ranking)

  • Vladislav “Krad” Kravchenko
  • Aleksandr “zorte” Zagodyrenko
  • Evgeny “r3salt” Frolov
  • Andrey “Jerry” Mekhryakov
  • Aleksandr “shalfey” Marenov

paiN (#17 ranking)

  • Rodrigo “biguzera” Bittencourt
  • Felipe “skullz” Medeiros
  • Gabriel “NEKIZ” Schenato
  • Romeu “zevy” Rocco
  • Wesley “hardzao” Lopes

Complexity (#18 ranking)

  • Ricky “floppy” Kemery
  • Justin “FaNg” Coakley
  • Michael “Grim” Wince
  • Håkon “hallzerk” Fjærli
  • Johnny “JT” Theodosiou

Monte (#22 ranking)

  • Mohammad “BOROS” Malhas
  • Sergiy “DemQQ” Demchenko
  • Viktor “sdy” Orudzhev
  • Volodymyr “Woro2k” Veletniuk
  • Szymon “kRaSnaL” Mrozek

TheMongolz (#23 ranking)

  • Tuvshintugs “Annihilation” Nyamdorj
  • Garidmagnai “bLitz” Byambasuren
  • Sodbayar “Techno” Munkhbold
  • Chinguun “hasteka” Bayarmaa
  • Baatarkhuu “bart4k” Batbold

Grayhound (#26 ranking)

  • Declan “Vexite” Portelli
  • Alistair “aliStair” Johnston
  • Jay “Liazz” Tregillgas
  • Simon “Sico” Williams
  • Joshua “INS” Potter

GamerLegion (#27 ranking)

  • Kamil “siuhy” Szkaradek
  • Mihai “iM” Ivan
  • Frederik “acoR” Gyldstrand
  • Nicolas “Keoz” Dgus
  • Isak “isak” Fahlén

Apeks (#29 ranking)

  • Justin “jL” Lekavicius
  • Joakim “jkaem” Myrbostad
  • Damjan “kyxsan” Stoilkovski
  • Tim “nawwk” Jonasson
  • Martin “STYKO” Styk

Fluxo (#38 ranking)

  • Vinicius “vsm” Moreira
  • Lucas “Lucaozy” Neves
  • Allan “history” Lawrenz
  • Adriano “WOOD7” Cerato
  • João “felps” Vasconcellos

Otteluohjelma:

Ma 8.5. klo 12:30 Monte – FaZe Clan
Ma 8.5. klo 12:30 paiN – Fluxo
Ma 8.5. klo 14:00 G2 Esports – TheMongolz
Ma 8.5. klo 14:00 GamerLegion – Complexity
Ma 8.5. klo 15:30 FORZE – Grayhound
Ma 8.5. klo 15:30 Apeks – Liquid
Ma 8.5. klo 17:00 Ninjas in Pyjamas – MOUZ
Ma 8.5. klo 17:00 OG – ENCE
Ma 8.5. klo 19:30 Swiss Round 2
Ma 8.5. klo 19:30 Swiss Round 2
Ma 8.5. klo 21:00 Swiss Round 2
Ma 8.5. klo 21:00 Swiss Round 2
Ma 8.5. klo 22:30 Swiss Round 2
Ma 8.5. klo 22:30 Swiss Round 2
Ti 9.5. klo 00:00 Swiss Round 2
Ti 9.5. klo 00:00 Swiss Round 2
Ti 9.5. klo 12:30 Swiss Round 3
Ti 9.5. klo 12:30 Swiss Round 3
Ti 9.5. klo 14:00 Swiss Round 3
Ti 9.5. klo 14:00 Swiss Round 3
Ti 9.5. klo 15:30 Swiss Round 3
Ti 9.5. klo 15:30 Swiss Round 3
Ti 9.5. klo 19:30 Swiss Round 3
Ti 9.5. klo 19:30 Swiss Round 3
Ke 10.5. klo 12:30 Swiss Round 4
Ke 10.5. klo 12:30 Swiss Round 4
Ke 10.5. klo 16:30 Swiss Round 4
Ke 10.5. klo 16:30 Swiss Round 4
Ke 10.5. klo 20:30 Swiss Round 4
Ke 10.5. klo 20:30 Swiss Round 4
To 11.5. klo 12:30 Swiss Round 5
To 11.5. klo 16:30 Swiss Round 5
To 11.5. klo 20:30 Swiss Round 5


Ottelut: