ENCE luopuu PUBG-joukkueestaan – ”Taloudellisesti mahdotonta”

PUBG ENCE

Suomalaisorganisaatio ENCE ilmoitti vetäytyvänsä suositusta PUBG-pelistä, koska se ei ole enää taloudellisesti kannattavaa.

ENCEn taival PUBG:n parissa alkoi jo vuonna 2019, joten tiimi ehdittiin nähdä pelikentillä noin neljän vuoden ajan. Tänä aikana joukkue saavutti monia hyviä sijoituksia, mutta ei onnistunut kuitenkaan alun jälkeen nappaamaan turnausvoittoja.

Nyt ENCE on päättänyt lopettaa PUBG:n parissa kokonaan. Organisaation GM:nä toimivan Niklas ”Willkey” Ojalaisen mukaan pelin esports-rakenne on muuttunut niin paljon, että mukana oleminen on taloudellisesti mahdotonta.

Tämä on tietysti surullinen uutinen suomalaisfaneille, sillä tiimi on koostunut aina suomalaispelaajista. Tällä hetkellä rosterissa oli mukana vain Saku ”SKUIJKE” Sajakoski ja Sami SkaV” Vaarala, jotka jäävät muutoksen myötä ilman joukkuetta.

MUISTATKO TÄMÄN?: ENCE viikottaisiin PUBG-finaaleihin – SKUIJKEn pelin jälkeisestä haastattelusta välitön klassikko


Joukkueet: