ENCE sai loistavan startin IEM Katowice -turnaukseen, kun tiimi kaatoi avausottelussa paiNin numeroin 16-7.
Avausotteluissa pelataan BO1-systeemillä, joten se on karttavoitosta poikki. ENCEn ja paiNin välisen ottelun kartaksi valikoitui Vertigo.
Ennakkosuosikkina otteluun lähtenyt suomalaisorganisaatio ei antanut vastustajalle mitään palaa, vaan luulot otettiin pois heti ensimmäisellä puoliskolla.
T-puolella aloittanut ENCE nappasi vakuuttavan 11-4-johdon, jota ei enää ollut mitään mahdollisuuksia menettää. Vaikka brassit veivätkin pislan sekä kaksi seuraavaa kierrosta, niin tämän jälkeen oli ENCEn vuoro paketoida taisto.
Seuraavalla kierroksella haaste onkin valtava, sillä vastustajaksi tulee Cloud9. Tuon ottelun voittaja etenee IEM Katowicen pääsarjaan, kun taas tappiolla matka käy alempaan kaavioon, joten siltä osin tilanne on melko paineeton.
ENCEn ja Cloud9:n välinen ottelu on ohjelmassa keskiviikkona klo 17:00.
Joukkueet: ENCE
Ottelut: IEM Katowice