ESL Pro League Season 13 – lohkot, ohjelma, ENCE ja OG

ESL Pro Leaguen FaZe ESL Pro League ENCEn Valve ENCE CS-asiantuntija allu Major

ESL Pro League Season 13 kokoaa yhteen kaikki maailman huippujoukkueet. Mukana nähdään myös ENCE ja OG.

Maaliskuussa yksi turnaus on selvästi ylitse muiden ja siihen kohdistuu lähes kaikki katseet. Myös suomalaisittain kyseessä on massiivinen tapahtuma, sillä mukana nähdään niin ENCE kuin Aleksib:n OG. Tähän päälle lisätään vielä FunPlus Phoenix, jonka riveissä nähdään sekä zehN että suNny, joka teki turnauksen alla organisaation kanssa pätkäsopimuksen.

Mukana on koko pelin kerma, sillä 24 joukkueen turnaus pitää sisällään kaikki maailman parhaimmat joukkueet.

Varsinkin ENCE joutuu todella kovaan paikkaan, sillä nykyinen rosteri ei ole vielä maailman kärkeä vastaan päässyt pelaamaan, mutta nyt ohjelmassa on sitten kova määrä aivan huippuotteluita. Lohkoarvonta ei tuonut mukanaan myöskään yhtään onnea, joten suomalaisjoukkue lähtee haastajana jokaiseen otteluun.

Lohkot:

A-lohko: BIG, Heroic, Complexity, OG, Renegades ja FunPlus Phoenix

B-lohko: Vitality, mousesports, FaZe, G2, Ninjas in Pyjamas ja ENCE

C-lohko: Natus Vincere, Gambit, FURIA, Cloud9, TeamOne ja MIBR

D-lohko: Astralis, Liquid, Virtus.pro, Evil Geniuses, fnatic ja Endpoint

ESL Pro League Season 13:

Maanantai 8. maaliskuuta:

Klo 13:00 Complexity – FunPlus Phoenix
Klo 16:30 Heroic – Renegades
Klo 20:00 BIG – OG

Tiistai 9. maaliskuuta:

Klo 13:00 FunPlus Phoenix – Renegades
Klo 16:30 Complexity – OG
Klo 20:00 BIG – Heroic

Keskiviikko 10. maaliskuuta:

Klo 13:00 Renegades – OG
Klo 16:30 Heroic – FunPlus Phoenix
Klo 20:00 BIG – Complexity

Torstai 11. maaliskuuta:

Klo 13:00 OG – Heroic
Klo 16:30 BIG – FunPlus Phoenix
Klo 20:00 Renegades – Complexity

Perjantai 12. maaliskuuta:

Klo 20:00 Heroic – Complexity
Klo 20:00 BIG – Renegades
Klo 20:00 OG – FunPlus Phoenix

Lauantai 13. maaliskuuta:

Klo 13:00 mousesports – ENCE
Klo 16:30 G2 – NiP
Klo 20:00 Vitality – FaZe

Sunnuntai 14. maaliskuuta:

Klo 13:00 ENCE – NiP
Klo 16:30 mousesports – FaZe
Klo 20:00 Vitality – G2

Maanantai 15. maaliskuuta:

Klo 13:00 NiP – FaZe
Klo 16:30 ENCE – G2
Klo 20:00 Vitality – mousesports

Keskiviikko 17. maaliskuuta:

Klo 13:00 G2 – FaZe
Klo 16:30 NiP – mousesports
Klo 20:00 Vitality – ENCE

Torstai 18. maaliskuuta:

Klo 20:00 G2 – mousesports
Klo 20:00 FaZe – ENCE
Klo 20:00 Vitality – NiP

Perjantai 19. maaliskuuta:

Klo 13:00 Gambit – MIBR
Klo 16:30 Natus Vincere – Cloud9
Klo 20:00 FURIA – TeamOne

Lauantai 20. maaliskuuta:

Klo 13:00 Gambit – Cloud9
Klo 16:30 Natus Vincere – FURIA
Klo 20:00 MIBR – TeamOne

Sunnuntai 21. maaliskuuta:

Klo 13:00 Natus Vincere – Gambit
Klo 16:30 TeamOne – Cloud9
Klo 20:00 MIBR – FURIA

Maanantai 22. maaliskuuta:

Klo 13:00 TeamOne – Gambit
Klo 16:30 Natus Vincere – MIBR
Klo 20:00 Cloud9 – FURIA

Keskiviikko 24. maaliskuuta:

Klo 20:00 FURIA – Gambit
Klo 20:00 Natus Vincere – TeamOne
Klo 20:00 Cloud9 – MIBR

Torstai 25. maaliskuuta:

Klo 13:00 Virtus.pro – Endpoint
Klo 16:30 Liquid – fnatic
Klo 20:00 Astralis – Evil Geniuses

Perjantai 26. maaliskuuta:

Klo 13:00 Endpoint – fnatic
Klo 16:30 Virtus.pro. – Evil Geniuses
Klo 20:00 Astralis – Liquid

Lauantai 27. maaliskuuta:

Klo 13:00 fnatic – Evil Geniuses
Klo 16:30 Astralis – Virtus.pro
Klo 20:00 Endpoint – Liquid

Sunnuntai 28. maaliskuuta:

Klo 13:00 fnatic – Virtus.pro
Klo 16:30 Astralis – Endpoint
Klo 20:00 Evil Geniuses – Liquid

Maanantai 29. maaliskuuta:

Klo 20:00 Astralis – fnatic
Klo 20:00 Liquid – Virtus.pro
Klo 20:00 Evil Geniuses – Endpoint

Perjantai 2. huhtikuuta:

Klo 16:30 Pudotuspelit – 1. kierros
Klo 20:00 Pudotuspelit – 1. kierros

Lauantai 3. huhtikuuta:

Klo 16:30 Pudotuspelit – 1. kierros
Klo 20:00 Pudotuspelit – 1. kierros

Sunnuntai 4. huhtikuuta:

Klo 16:30 Pudotuspelit – 2. kierros
Klo 20:00 Pudotuspelit – 2. kierros

Torstai 8. huhtikuuta:

Klo 16:30 Pudotuspelit – Play-In (A/B-lohko)
Klo 19:30 Pudotuspelit – Play-In (C/D-lohko)

Perjantai 9. huhtikuuta:

Klo 16:30 Puolivälierä
Klo 20:00 Puolivälierä

Lauantai 10. huhtikuuta:

Klo 16:30 Välierä
Klo 20:00 Välierä

Sunnuntai 11. huhtikuuta:

Klo 16:30 Grand Final

Otteluohjelmaan päivittyy muut lohkot sitä mukaan, kun aikataulut selviävät.


Joukkueet: ,
Ottelut:

NordVPN 600x200