Elias ”Jamppi” Olkkonen oli vahvassa vireessä, kun Team Liquid kohtasi EDward Gamingin Valorant Champions 2022 -turnauksessa.
Liquidin taival Valorant Champions 2022 –turnauksessa alkoi heikosti, kun joukkue koki avausottelussa 0-2-tappion chileläistä Leviatánia vastaan. Tämä tarkoitti tiimin osalta sitä, että jatkopaikka pitää lunastaa alemman kaavion kautta.
Ensimmäisessa kuolemanottelussa Elias ”Jamppi” Olkkosen Liquid sai vastaansa kiinalaisen EDward Gamingin. Ottelu lähti suomalaisittain mukavasti liikkeelle, kun Liquid otti ensimmäisenä pelatussa Bindissä selvän voiton lukemin 13-5.
Tästä edettiin Breezeen, joka oli selvästi tiukempi. Liquid onnistui kuitenkin puristamaan niukkaakin niukemman voiton, kun tiimi nappasi kartan itselleen jatkoajalla lukemin 14-12. Suomalaispelaaja oli yksi mapin hahmoista, sillä hän oli joukkueensa frägikuningas 21 tapollaan.
Jamppi oli vahvassa vireessä
Pelaajat: Jamppi
Joukkueet: Team Liquid
Ottelut: Valorant Champions