G2 Esports ja Vitality kohtasivat keskiviikkona BLAST Premier Finals -turnauksen avausottelussa, jossa panoksena paikka pudotuspeleihin.
Vitality sai loistavan startin otteluun, kun se vei Dust2-kartan nimiinsä väkevän esityksen päätteeksi 16-9. Toisena karttana pelattiin G2 Esportsin valitsema Inferno, joka oli viime kuukausin tapaan erittäin toimiva kartta Aleksib:n joukoille.
Vitality oli täysin vailla mahdollisuuksia, kun G2 Esports löi taiston tasoihin. Kenties ottelun hienoin yksilösuoritus nähtiin Infernossa, kun m0NESY otti B-saitin häkellyttävän tavalla haltuun. Superlupaus nappasi toivottoman oloisesta tilanteesta neljä frägiä ja toi kierrosvoiton tiimilleen.
G2 Esports ei antanut momentumin hävitä, vaan joukkue nappasi Miragen seuraavaksi nimiinsä vieden ottelun lukemin 2-1. Näin ollen Aleksib joukkoineen varmisti paikan pudotuspeleihin, mutta seuraavaksi panoksena on paikka suoraan välieriin, kun vastassa on FaZe Clan.
M0NESY nappasi huikeat frägit Infernossa
Pelaajat: m0NESY
Joukkueet: G2 Esports
Ottelut: BLAST Premier Spring Final
Mapit: Inferno