CS:GO PGL Major Stockholm: Aikataulut julkistettiin!

f0rest PGL Major Stockholm

PGL Major Stockholm on vuoden ehdottomasti isoin CS:GO-turnaus, sillä palkintopotti on suorastaan hurja 2 miljoonaa dollaria.

Major-turnaus aloitetaan tyypillisesti Challengers Stagella, jossa on mukana 16 joukkuetta. Swiss Stage -systeemillä pelattavasta vaiheesta selviää kahdeksan joukkuetta Legends Stagelle, jossa on jo valmiiksi kahdeksan eniten RMR-pisteitä kerännyttä joukkuetta.

Eli yhteensä Legends Stagella on mukana on 16 joukkuetta ja myös tämä pelataan Swiss Stage -systeemillä. Näin ollen pudotuspeleihin selviää lopulta kahdeksan joukkuetta.

Alkusarjassa suurin osa peleistä pelataan BO1-formaatilla. BO3-formaatti on käytössä ainoastaan peleissä, joissa panoksena on jo jatkopaikka.

Mainos alkaa

Pudotuspeleissä puolestaan pelataan kaikki pelit BO3-formaatilla.

PGL Major Stockholm – otteluohjelma ja aikataulut:

Challengers Stage:

Tiistai 26. lokakuuta:

11:00 – Round 1 match #1 | BO1
11:10 – Round 1 match #2 | BO1
12:15 – Round 1 match #3 | BO1
12:25 – Round 1 match #4 | BO1
13:30 – Round 1 match #5 | BO1
13:40 – Round 1 match #6 | BO1
14:45 – Round 1 match #7 | BO1
14:55 – Round 1 match #8 | BO1
16:00 – Round 2 match #1 | BO1
16:10 – Round 2 match #2 | BO1
17:15 – Round 2 match #3 | BO1
17:25 – Round 2 match #4 | BO1
18:30 – Round 2 match #5 | BO1
18:40 – Round 2 match #6 | BO1
19:45 – Round 2 match #7 | BO1
19:55 – Round 2 match #8 | BO1

Keskiviikko 27. lokakuuta:

11:00 – Round 3 match #3 | BO1
11:10 – Round 3 match #4 | BO1
12:15 – Round 3 match #5 | BO1
12:25 – Round 3 match #6 | BO1
13:30 – Round 3 match #1 | BO3
13:40 – Round 3 match #7 | BO3
17:15 – Round 3 match #2 | BO3
17:25 – Round 3 match #8 | BO3

Torstai 28. lokakuuta:

11:00 – Round 4 match #1 | BO3
11:10 – Round 4 match #2 | BO3
14:45 – Round 4 match #3 | BO3
14:55 – Round 4 match #4 | BO3
18:30 – Round 4 match #5 | BO3
18:40 – Round 4 match #6 | BO3

Perjantai 29. lokakuuta:

11:00 – Round 5 match #1 | BO3
14:45 – Round 5 match #2 | BO3
18:30 – Round 5 match #3 | BO3

Legends Stage:

Lauantai 30. lokakuuta:

11:00 – Round 1 match #1 | BO1
11:10 – Round 1 match #2 | BO1
12:15 – Round 1 match #3 | BO1
12:25 – Round 1 match #4 | BO1
13:30 – Round 1 match #5 | BO1
13:40 – Round 1 match #6 | BO1
14:45 – Round 1 match #7 | BO1
14:55 – Round 1 match #8 | BO1
16:00 – Round 2 match #1 | BO1
16:10 – Round 2 match #2 | BO1
17:15 – Round 2 match #3 | BO1
17:25 – Round 2 match #4 | BO1
18:30 – Round 2 match #5 | BO1
18:40 – Round 2 match #6 | BO1
19:45 – Round 2 match #7 | BO1
19:55 – Round 2 match #8 | BO1

Sunnuntai 31. lokakuuta:

11:00 – Round 3 match #3 | BO1
11:10 – Round 3 match #4 | BO1
12:15 – Round 3 match #5 | BO1
12:25 – Round 3 match #6 | BO1
13:30 – Round 3 match #1 | BO3
13:40 – Round 3 match #7 | BO3
17:15 – Round 3 match #2 | BO3
17:25 – Round 3 match #8 | BO3

Maanantai 1. marraskuuta:

11:00 – Round 4 match #1 | BO3
11:10 – Round 4 match #2 | BO3
14:45 – Round 4 match #3 | BO3
14:55 – Round 4 match #4 | BO3
18:30 – Round 4 match #5 | BO3
18:40 – Round 4 match #6 | BO3

Tiistai 2. marraskuuta:

11:00 – Round 5 match #1 | BO3
14:45 – Round 5 match #2 | BO3
18:30 – Round 5 match #3 | BO3

Pudotuspelit:

Torstai 4. marraskuuta:

17:30 Puolivälierä #1 | BO3
21:00 Puolivälierä #2 | BO3

Perjantai 5. marraskuuta:

17:30 Puolivälierä #3 | BO3
21:00 Puolivälierä #4 | BO3

Lauantai 6. marraskuuta:

17:30 Välierä #1 | BO3
21:00 Välierä #2 | BO3

Sunnuntai 7. marraskuuta:

19:00 Showmatch | BO1
21:00 Grand final | BO3


Ottelut: