Insider-Gamingin mukaan PlayStation 5 -pelikonsolista on tulossa uudistettu versio, jossa on mukana irroitettava levyasema.
Monet ovat edelleen turhautuneita, sillä uusimman sukupolven PlayStationin saatavuus on edelleen jättimäinen ongelma ympäri maailmaa. Laitteita ei yksinkertaisesti ole, koska niitä ei ole saatu valmistettua riittävästi.
Nyt Sony on kovaa vauhtia tekemässä jälleen uutta PlayStation 5 -mallia, jonka jälkeen markkinoilla olisi enää yksi versio konsolista. Aiemmin pleikkarin on voinut ostaa joko digitaalisena tai levyasemallisena versiona, mutta jatkossa levyasema olisikin irroitettava lisäosa, jonka voi kiinnittää USB-C-liitännällä.
Tämä keventäisi myös PS 5:n runkoa sekä pienentäisi itse yksikköä. Tämä on hyvä uutinen, sillä nykyisellään konsoli on melko massiivinen kokonaisuus. Lähteiden mukaan uusittua PlayStationia saa kuitenkin odottaa vielä tovin, sillä näillä näkymin se olisi tulossa myyntiin vasta syksyllä 2023.